Anotace
Kniha Jazykové zákampí je pokračováním staršího výboru statí (Nástroj myšlení a dorozumění), vydaného za druhé světové války. Jedná se o výbor článků o jazyce publikovaných v časopise Host do domu (a výtah z referátu na konferenci o dětské literatuře 19. října 1960 v Brně), rozdělených do tří oddílů: Původ slov, Ze slovní zásoby socialistického budování a Slova a jazyková kultura. Články vznikaly především z podnětu čtenářů.
Konkrétní témata #4
stylizace jazyka v dramatu, role hercova přednesu na estetický účin a prostředky k tomu sloužící; role myšlenkové stránky v uměleckém díle, otázky ideologického užívání jazyka v dětské literatuře a poměřování její kvality, výchova mládeže literaturou
Konkrétní témata #7
zákampí; čirý; doklamona; chlapčipoušek/chlapčipouček; lechníček; lepanec/lebanec; ment/menet, menetnější, mentina; nicohlav; paluda, paludovat se; pohostinské podniky a pohostinství; skolek; tejcet/tejcit, tejkat; zápačí; zavazadlo; zmetek; žďár; žmýt; dikobraz; estráda, estrádní; jeselní, jeselský, jeslový lékař; hasič a požárník; kávožitovka/žitokávovka; lidová demokracie; ministryně; mír; mládežník a mládežnictví; nadhodnota, nadpráce, nadvýrobek; nahlásit; nanášet; novátor a novotář; pažravý; první a prvý; stavař a stavbař; leninský a stalinský; pilovat a řezat; správné užívání slova cíl (na základě výskytu spojení "Okres/kraj v cíli" z dobového tisku) a slova žádný (na základě spojení "nemá žádné starosti")